VII. İLAMER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

İlahiyat Araştırmaları Merkezi’miz tarafından 10-12 Mayıs tarihlerinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde düzenlenen "İslam Medeniyetinin Yapı Taşları VII" başlıklı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu başarıyla tamamlandı.

Bu yıl“Geçmişten Günümüze Din Anlayışı Farklılıklarını Etkileyen Faktörler”alt başlığı altında tebliğlerin kabul edildiği sempozyum, lisans ve lisansüstü eğitimi devam eden 60 tebliğci ve 18 müzakereci olmak üzere 78 öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.

 

Sempozyumun açılış konuşmasını İLAMER Öğrenci Sempozumu Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulmecid İslamoğlu gerçekleştirdi. Ardından DİB Eski Başkanı ve İSİLAY Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan, Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Türer, İLAMER Öğrenci Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Baş ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal’ın konuşmaları ile program devam etti.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Abdulmecid İslamoğlu, her yıl geleneksel hale gelen İlamer Öğrenci Sempozyumu'nun öğrenciler için her yıl tekrarlanan bir heyecan vesilesi olduğu dile getirirken, bu yıl sempozyuma teveccühün arttığını ve yaklaşık 20 farklı ilahiyat fakültesinden katılımın olduğunu belirtti.

 

Konuşmasını gerçekleştiren DİB Eski Başkanı Lütfi Doğan ise, 1987 yılında kurulan İSİLAY Vakfı'nın ve 2006 yılında kurulan İLAMER'in İlahiyat öğrencilerinin kendilerini daha iyi yetiştirmesi amacıyla kendilerine her türlü desteği vereceğini ifade etti. İlmin önemine de vurgu yapan Doğan, ülkemizin Müslümanlar için örnek teşkil ettiğini ve bu örnekliğin ancak ilim tahsili ile devam edeceğini ifade etti.

 

Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Türer ise, sempozyumu her yıl takip ettiklerini, bu yıl da hayırlı bir şekilde tamamlanması dileklerini taşıdığını ifade etti.

 

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal ise, İLAMER Öğrenci Sempozyumu'na ev sahipliği yapmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederken, başta İLAMER Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Eyüp BAŞ olmak üzere İLAMER'de faaliyetlerini sürdüren fakülte öğretim üyelerinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Açılış konuşmalarının ardından program, bu yıl ilk defa uygulanan Açılış Konferansı ile devam etti. Açılış Konferansını “Din Anlayışlarının Tipolojilendirilmesi“ başlığı ile Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sönmez Kutlu gerçekleştirdi. İlgiyle takip edilen konferansın ardından açılış oturumu ile sempozyumun oturum kısmına geçildi.

 

 

Oturumlar sona erdikten sonra Prof. Dr. Nahide Bozkurt, Prof. Dr. Zeki Salih Zengin ve Yrd. Doç. Dr. Adem Yıldırım tarafından değerlendirme konuşmaları yapıldı. Arından Doç. Dr. Fatih Erkoçoğlu bir kapanış konuşması yaptı.

 

 

Üç gün süren sempozyumun sonunda Beypazarı Kültür-Tarih gezisi gerçekleştirildi. Beypazarı’nın tarihi, el işçiliği, konakları, yöresel yemekleri gibi bir çok kültürel ögeyi barından Beypazarı gezisi, sempozyum katılımcıları tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

 

 

 

IMG 4205

 

 

IMG 4238

 

 

 

 

 

IMG 4301

 

 

 RNT 2111

 ,,

RNT 2152,

 

RNT 2168

 

RNT 2358

 

RNT 2290

 

RNT 2391

 

IMG 5072

 

IMG 5082

 

IMG 5097

 

IMG 5153