İLAMER Öğrenci Sempozyumu KIRGIZİSTAN'DA Gerçekleşti

 

 

İlahiyat Araştırmaları Merkezi’miz tarafından 6 yıldır başarıyla sürdürülen Öğrenci Sempozyumu, TİKA, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile 23-24 Mayıs tarihlerinde Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi’nde gerçekleşti.

“İslam Medeniyetinin Yapı Taşları” konulu sempozyuma, lisans ve lisansüstü eğitimi devam eden 17’si Türk 13’ü Kırgız olmak üzere 30 tebliğci ve 8 müzakereci katıldı.

 

Sempozyum açılış konuşmalarını Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İSAKOV, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL, Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı ve İLAMER Öğrenci Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp BAŞ ve Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ferhat GÖKÇE gerçekleştirdi.

 

Açılış konuşmasını yapan Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İSAKOV, sempozyumu gerçekleştirmek üzere üniversitelerini tercih eden Prof. Dr. Eyüp BAŞ ve Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL’a şükranlarını sunarken, sempozyumda tebliğ sunacak Türk ve Kırgız öğrencileri tebrik etti. İlahiyat Fakültesi’nin Oş Devlet Üniversitesi için önemini vurgulayan İSAKOV, İlahiyat Fakültesi’nin Türkiye ile ortak gerçekleştireceği projelere desteklerinin her zaman devam edeceğini vurguladı.

 

Konuşmasını gerçekleştiren Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL ise, İLAMER’in çalışmalarını Türkiye’de çok yakından takip ettiklerini ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak, hem İLAMER’in Ankara’da sempozyumlarına ev sahipliği yapmaktan dolayı hem de Kırgızistan’da düzenlemiş olduğu Öğrenci Sempozyumu’na katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyet ifade etti.

 

Açılış konuşmasını Kırgızca gerçekleştiren Prof. Dr. Eyüp BAŞ, İLAMER ailesi olarak Öğrenci Sempozyumunu 6 yıldır büyük bir özveriyle sürdürdüklerini ve bu gayretlerinin sonucunda bu yıl sempozyumun bir ayağını Kırgızistan’da yaptıklarını ifade etti. Türkiye’de 6 yıldır gerçekleştirilen İLAMER Öğrenci Sempozyumu’nun Kırgızistan’a örnek teşkil edeceğine inancını belirten BAŞ, sempozyumu gelecek senelerde farklı ülkelerde gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.  

 

Sempozyumun ev sahipliğini gerçekleştiren Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ferhat GÖKÇE ise, böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. İLAMER Öğrenci Sempozyumu’nun Oş İlahiyat Fakültesi öğrencilerine örnek olacağını dile getiren GÖKÇE, gelecek senelerde öğrenci sempozyumu uygulamasını devam ettirmek istediklerini belirtti.

 

 

Açılış konuşmalarında ayrıca programa katılamayan İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Lütfi DOĞAN Hocamızın, Kırgızistan’daki dostlarına selamlarını ilettiği videosu misafirlerle paylaşıldı.

 

İki gün süren sempozyum, Doç. Dr. Münire Kevser BAŞ, Doç. Dr. Fatih ERKOÇOĞLU, Doç. Dr. Murat DEMİRKOL, Doç. Dr. Zaylabidin ACİMAMATOV, Yrd. Doç. Dr. Halide ASLAN ve Emekli Müftü Ramazan YILDIZ’ın değerlendirme konuşmaları ile son buldu.

 

Sempozyum katılımcıları, ikinci günün sonunda Kırgızistan yaylalarına çıkarak hımız içtiler, ata bindiler. Yaylaların temiz havasına, Kırgız ve Türk şarkıları eşlik etti. Sempozyumun yapıldığı Oş şehrinde ise Hz. Süleyman Dağı ve Mescidi gezildi.

 

Programın son günü ise Hanefi Mezhebinin Büyük İmamı Şemsü’l-Eimme İmam Serahsî’nin türbesi ziyaret edilerek başladı. Karahanlı Devleti’ne başkentlik yapmış Özgen’de İlk Türk-İslam Devleti’nden kalan son eserler katılımcılar tarafından incelendi.

 

 

Sempozyumumuzun Oş Devlet Üniversitesi Web Sitesindeki Haberi için lütfen tıklayın.