VI. İLAMER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

VI. İLAMER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU BAŞARIYLA TAMAMLANDI


İlahiyat Araştırmaları Merkezi’miz tarafından 12-13 Mayıs tarihlerinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde düzenlenen "İslam Medeniyetinin Yapı Taşları VI" konulu Uluslararası Öğrenci Sempozyumu başarıyla tamamlandı.


Bu yıl “Dini İlimler Arası Disiplinlerarası İlişkinin Dünü, Bugünü ve Geleceği” alt başlığı altında tebliğlerin kabul edildiği sempozyum, lisans ve lisansüstü eğitimi devam eden 37 tebliğci ve 14 müzakereci olmak üzere 51 öğrencinin katılımı ile gerçekleşti.


Sempozyumun açılış konuşmalarını Kırıkkale İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı ve İLAMER Öğrenci Sempozumu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp BAŞ, DİB Eski Başkanı ve İSİLAY Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi DOĞAN, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÜNAL ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL gerçekleştirdi.


Açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Eyüp BAŞ, her yıl geleneksel hale gelen İlamer Öğrenci Sempozyumu'nun kendisi için her yıl tekrarlanan bir heyecan vesilesi olduğu dile getirirken, ayrıca bu yılın 2006 yılında kurulan İlahiyat Araştırmaları Merkezi'nin 10. yılı olması sebebiyle duydukları memnuniyeti ifade etti.

 

  

 

Konuşmasını gerçekleştiren DİB Eski Başkanı Lütfi Doğan ise, 1987 yılında kurulan İSİLAY Vakfı'nın ve 2006 yılında kurulan İLAMER'in İlahiyat öğrencilerinin kendilerini daha iyi yetiştirmesi amacıyla kendilerine her türlü desteği vereceğini ifade etti.

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÜNAL ise bu sene seçilen konuya dikkat çekerek, İslami İlimler içerisinde ki disiplinlerarası ilişkinin bugüne kadar büyük ölçüde ihmal edildiğini dile getirirken, bu sempozyumun bu yönüyle önemine vurgu yaptı.

 

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL ise, İLAMER Öğrenci Sempozyumu'na ev sahipliği yapmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiriken, başta İLAMER Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Eyüp BAŞ olmak üzere İLAMER'de faaliyetlerini sürdüren fakülte öğretim üyelerinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

İki gün süren sempozyumun sonunda Kastamonu Kültür-Tarih gezisi gerçekleştirildi. Kastamonu Kalesi, Şeyh Şaban-ı Velî Türbesi ve Dergahı, Yakup Ağa Camii ve Külliyesi, Kurşunluhan, Nasrullah Meydanı, Saat Kulesi, Tarihi Valilik Binası gibi bir çok tarihi yapıyı barındıran Kastamonu gezisi, sempozyum katılımcıları tarafından memnuniyetle karşılandı.